Animovaný film Mostecké milníky pohledem animátorky

Na podzim 2021 mě oslovila Romana Pavlíčková, ředitelka ZUŠ Moskevská 13 v Mostě, s tím, že kolega z Ponte Records shání ilustrátora pro krátký animovaný film, a zprostředkovala komunikaci s Mírou Kuželkou a Markétou Soukupovou. Pro Romanu jsem kreslila jeden ročník pohlednice pro Živou zahradu na zámku v Korozlukách, což je milá akce pro rodiny s dětmi, kterou vřele doporučuji, a moc mě potěšilo, že si na mě opět vzpomněla.

Vždy jsem si chtěla vyzkoušet animaci a vidět obrázky rozpohybované v příběhu, práce na projektu tedy pro mě byla veliká radost. Také jsem věděla, že je to poslední větší kreslení před tím, než půjdu na mateřskou, a o to víc jsem si ho užila.

V tvůrčím procesu je pro mě vždy důležité první čtení textu nebo scénáře, kdy si rovnou při čtení píšu poznámky a kresebně zaznamenávám první výjevy, které mě u textu napadají. Jsem klasik a začínám vždy práci tužkou na papír, analogově. Následně jsem ověřila fakta, aby obrazy, které mě napadaly, odpovídaly historii. Např. jaké typy krytin se používaly na střechách v době kamenné, jaké nástroje lidé používali v době bronzové, jak přesně vypadá město Most z leteckého pohledu apod. Z těchto rychlých skic jsem poskládala storyboard tak, aby seděl s textem scénáře a na schůzce v Ponte Records jsme s Mírou a Markétou doladili, aby počet jednotlivých ilustrací odpovídal mluvenému slovu. Některé části jsme se ještě rozhodli více rozkreslit, popř. trochu zkrátit. Finální ilustrace jsem kreslila digitálně na iPadu v Procreate. Nové pro mě bylo kreslení po samostatných vrstvách, aby se pak daly snadno animovat.

Celkem jsme měli asi 65 pevných scén, z nichž většina má ještě další varianty a podnázvy pro animaci, jako 65a, 65b, 65c, 65d atd., a asi 30 obrazů s letopočty, rámečky a texty takže výsledný počet ilustrací ani přesně nevím. Korektury proběhly hladce, zbytek práce na animacích již udělal Míra Kuželka a výslednou korekturu zvládla Markéta Soukupová. Na výsledek se můžete zajít podívat do Oblastního muzea a galerie v Mostě.

Moc děkuji za přizvání ke spolupráci na milém projektu a doufám, že si ji někdy v budoucnu zopakujeme. Přikládám obrazovou dokumentaci procesu – u kresby mi často asistoval náš kocour sphynx jménem Uši.

Text a fotografie: Aneta Bendáková