Fotokoutek v přípravě!

Nadarmo se neříká – dvakrát měř, jednou řež! A tak se kolega Martin Špoula s nadšením sobě vlastním vrhnul do přeměřování fotografie historického automobilu, který by jednou třeba mohl svézt i vás. Když už Panorama, tak s pořádným fotokoutkem.

A jaká je historie fotokoutků? První automatický systém na zaznamenání fotografií se objevil v roce 1889. Přelomový objev však přišel až v roce 1925, kdy židovský emigrant (z Ruska do Spojených států) Anatolу Markovich Yozefovich vymyslel a sestrojil důmyslný přístroj pro automatické fotografování osob, tzv. Phonomaton. Jedinou fotografii byl přístroj schopen zhotovit do té doby rychlostí přímo nevídanou, tedy za necelých osm minut! Za fotografii jste zaplatili 25 centů a domů jste si je odnášeli v pásu po osmi kusech. Yozefovich svůj objev prezentoval na jedné z nejslavnějších, nejstarších a nejdelších ulic v New Yorku – na Broadwayi. Nebyl to vůbec špatný tah. Na počátku 20. století byla Broadway prestižní uměleckou adresou. Později si otevřel na Times Square vlastní studio. Časopis Time uvedl, že v dubnu 1927 čekalo na zmíněný osmiminutový fotografický proces neuvěřitelných 280 000 zákazníků! Tolik vás v muzejním fotokoutku za jediný měsíc asi obsloužit nestihneme, ale věříme, že naše dodací lhůty budou rychlejší než avizovaných osm minut. Přeci jen již žijeme v digitální době.

Foto: Kolega Martin Špoula názorně demonstruje důležitost správné míry. Za fotografii vděčíme pohotovému Janu Setvákovi. Muzejní fotokoutek bude součástí doprovodného programu k virtuální realitě.