Litvínovská panoráma
Litvínovská panoráma je velká prohlížečka stereoskopických diapozitivů, která umožňuje na základě jednoduchých optických principů vidět fotografie prostorově, jinak dnes řečeno ve 3D. Jejím prostřednictvím můžete nahlédnout do celého světa, podobně jako obyvatelé Litvínova na počátku 20. století, kteří tímto způsobem žili své, většinou nerealizované, sny o cestování. To nebylo totiž v této době ještě úplně snadné. Litvínovská panoráma byla předchůdcem biografu. Lidé se po návštěvě panorámy často odebírali do hostinců a bavili se o světě, který osobně nepoznali.
Dochovaná část litvínovské panorámy byla spolu se stovkami skleněných diapozitivů nalezena v 70. letech 20. století na půdě jednoho z domů určeného k demolici. Dostala se do litvínovské pobočky tehdejšího Okresního muzea v Mostě. Začátkem 90. let tehdejší muzejní truhlář doplnil chybějící spodní díl panorámy ve formě dřevěného podstavce. Pozdější informace ale ukázaly, že spodní část panorámy vypadala zcela jinak. Pod panely s kukátky byla polstrovaná opěrka na lokty a pod ní, místo plných panelů, byl látkový závěs. Bohužel se nedochovalo „srdce“ panorámy – mechanický stroj, který v určitých intervalech otáčel snímky mezi jednotlivými kukátky.
Stejných přístrojů po celém světě existovalo velké množství. Díky tomu jste si mohli minimálně jednou týdně prohlédnout novou sérií 50 trojrozměrných snímků z celého světa. Pro distribuční síť panorám pracovalo vždy několik fotografů. Jedním z nich byl i Alois Beer, z jehož fotografického ateliéru se dochovala velká část stereoskopických snímků ve sbírce mosteckého muzea. Jeho tvorbu a práci dalších fotografů můžete vidět na této výstavě.