Za fotografem Karlem Goszlerem do Loun

Na počátku bylo slovo. Ostatně, jako na počátku každého příběhu. A když dá slovo slovo, protože slovo dělá chlapa, může z toho vzniknout nejen zajímavý příběh, ale i cesta. A prázdniny jsou pro cestování všeho druhu jako stvořené. Ta naše vedla do lounské muzea.  Po společné dohodě jsme dospěli k rozhodnutí, že je nutné navštívit Karla Goszlera. Tedy nikoliv jeho osobně, neboť tento nadšený turista a famózní fotograf opustil svět již v první polovině minulého století, ale jeho skvělou práci, kterou se veřejnosti rozhodli přiblížit lounští kolegové. A že se jim to podařilo přímo skvěle!

Lounský fotograf Karel Goszler (1865–1936) po sobě zanechal na 1000 skleněných desek. Díky jeho vnukovi panu Svatopluku Goszlerovi, se podařilo jejich předání do lounského muzea. Z malých skel se po sto letech podařilo získat krásné fotografie, zachycující řadu dávno pozměněných míst nebo zmizelých zákoutí. Karel Goszler měl dar od Boha – vynikající cit nejenom pro výběr místa, ale i pro nádhernou kompozici. Jeho velkou láskou bylo České středohoří. Nebál se s fotografií experimentovat, takže některé snímky jsou tak precizně kolorované, že máte pocit, že se díváte na barevnou fotografii, které se také k překvapení kurátora v souboru skutečně nacházely! Zatímco do nedávna se předpokládalo, že nejstarší lounské barevné fotografie jsou až z období 2. světové války, Karel Goszler barevně fotografoval již ve dvacátých letech 20. století.

Udělejte si čas na cestu do Loun stejně jako my. Těšit se můžete na 135 krásných fotografií zachycujících lounský region v letech 1890 až 1930. Expozice je rozdělena do pěti místností a v každé na vás čeká jiné téma – Louny, Kolorované snímky, Lounsko, Portréty a spolkový život a Volání dálek. Seznámí vás zde s s počátky lounské turistiky, uvidíte dobové oblečení, zaniklé stavby či proměňující se krajinu. Již při vstupu do muzea spatříte unikátní velkoformátovou fotografii o rozměrech 300×200 cm zobrazující zdejší město na samém sklonku 19. století s projíždějící parní lokomotivou jako symbolem pokroku.

Děkujeme kurátorovi Oblastního muzea v Lounech PhDr. Martinu Vostřelovi, Ph. D. a všem kolegům, kteří se na výstavě podíleli, za velmi podnětný počin, který je pro náš tým inspirací do podzimních dní. Chystáme pro vás totiž překvapení!

 

   

Foto: Lenka Lovašová a Markéta Soukupová

Text: Markéta Soukupová