Zánik města Mostu v inscenované poezii aneb Fotografie jako kulisy

(Za)jímavého spojenectví se dočkala malá část reprezentativního výběru černobílých fotografií starého města Mostu z projektu Panoráma starého Mostecka.

V mosteckém Studiu 3, kam byly krátkodobě zapůjčeny, vytvořily kulisy pro netradiční představení o bourání starého města Mostu v inscenované poezii Emila Juliše (1920-2006), Evy Oubramové (1939-1997) a Luďka Markse (*1963). Inscenace ZÓNA odkazuje svým názvem k uměleckým aktivitám, které v letech 1981-82 realizoval výtvarník Jiří Sozanský (*1946) v pomalu mizejícím městě Most, které muselo ustoupit těžbě hnědého uhlí.

Při čtvrtečním představení (23. 11. 2023) se tak divadelníci ze spolku Nahý v trní (Lucie Roznětínská, David Czesany, Václav Hoskovec, Ivo Štefan) převtělili do básníků, kteří ve svém díle neskrývali žal na osudem mizejícího města. Mikropříběhy se odehrávaly nejenom na jevišti odděleném výstražnou červenobílou páskou, ale také v hledišti mezi fotografiemi:

 

Ve 14:30 odletělo muzeum

následující týden knihovna

v tutéž dobu

 

Tvá smrt město

bude krutá

skrze tu šelmu

co ti byla v patách

 

Proto jsi nejdřív oněmělo

a potom ohluchlo?

 

Bylo jsi smutné dřív

než jsi umřelo

 

Snad jenom ptáci

dokážou všechno

I v letu přešlapovat

(Eva Oubramová, ze sbírky Co zbývá?, 2009)

Po skončení představení následovala beseda s archeologem Janem Klápště, věnovaná nejenom archeologii ve starém Mostě, ale zamýšlející se především nad hodnotou krajiny, která beze stopy zmizela a mizí.

Vlastně ne úplně beze stopy, jakýmsi nevyřčeným dokladem všudypřítomné Vanitas byly právě černobílé fotografie z projektu.

Protože jediným způsobem, jak zastavit čas, je pořídit fotografii.

 

https://www.divadlox10.cz/cs/repertoar/zona

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/archeolog-prolomenim-limitu-znicime-historickou-krajinu/r~69f1768809f111e59d310025900fea04/